Witold Giersz malarz ekranu

Nagrody i odznaczenia

Nagrody za całokształt twórczości:


Nagroda
Ministra Kultury i Sztuki II stopnia
za twórczość  artystyczną (1971)


Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie filmu animowanego za rok 2000 (2001)


Platynowa Kreska za całokształt twórczości artystycznej, indywidualny styl, niekonwencjonalne wyczucie plastyczne i rozsławienie polskiego filmu animowanego na świecie na
X Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych w Krakowie (2004)


Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne (2007)


Platynowe Koziołki za dorobek twórczy w dziedzinie filmu animowanego dla dzieci na
26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu (2008)


Poznańskie Koziołki przyznane z okazji
40-lecia Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino” laureatom pierwszej edycji festiwalu z 1969 roku (2009)


Honorowa Odznaka Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (2009)


Nagroda CIFEJ (Centre International du Film pour l’Enfance et la Jeunesse) za całokształt twórczości (2012)


Prix Klingsor Nagroda za szczególny wkład artystyczny w światową animację, Bratysława (2014)


Nagroda Błękitnej Niezapominajki (2015)


Nagroda za całokształt pracy twórczej,
13 Festiwal Filmowy Opolskie Lamy (2015)


Nagroda Studia Miniatur Filmowych (2016)


Tytuł Honorowego Obywatela Animacji,
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA (2016)


Nagroda Smok Smoków
57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego
za wkład w rozwój światowego filmu animowanego  (2017)


Kryształowy Pegaz
10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych
"Animator" 2017
za całokształt twórczości

  • Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1979, 1981),
  • Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie produkcji filmów telewizyjnych (1987).

Odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1984),
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2001),
  • Złota Odznaka za pracę społeczną dla miasta Krakowa (1985),
  • Złota Odznaka ZAIKS-u (2008),
  • Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008).

 

W dżungli (1957)

  • Wielki Miś – nagroda przyznana przez młodzież zrzeszoną w Miejskim Domu Kultury – na Festiwalu Bajek Filmowych we Wrocławiu (1960).

Mały western (1960)


Nagroda Specjalna na
IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Lipsku (1961)


Prix D’Honneur na
II Międzynarodowym Kongresie Techniki Filmowej (UNIATEC) w Turynie (1961)


I Nagroda Smok Wawelski w kategorii filmów animowanych – ex aequo – na
I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych, Oświatowych i Animowanych w Krakowie (1961)


Srebrna Plakietka na
Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Necochea (1965)

  • Wyróżnienie na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cork (1961),
  • Nagroda za inwencję twórczą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco (1961),
  • Dyplom Uznania na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne (1962), Dyplom Honorowy na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen (1963).

Oczekiwanie (1962, współreżyseria z Ludwikiem Perskim)


Statuetka Piotrusia – nagroda za eksperymentalne poszukiwania w technikach klasycznej animacji, a zwłaszcza za film Oczekiwanie,
na I Se-ma-for Film Festival w Łodzi (2011)

  • Nagroda Specjalna Jury Srebrna Palma w kategorii filmów krótkometrażowych oraz Nagroda Najwyższej Rady Technicznej Kinematografii Francuskiej za oryginalność animacji na
    XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (1962),
  • II Nagroda za walory techniczne na Kongresie UNIATEC w Moskwie (1962),
  • Dyplom Honorowy na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu (1962).

Dinozaury cz. 1 i 2 (1962)


I Nagroda w kategorii filmu oświatowego – Brązowy Ramzes na
II Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Aleksandrii (1963)


Złoty Smok Wawelski w kategorii filmów oświatowych na
III Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1963)

Czerwone i czarne (1963)


Grand Prix w kategorii filmów animowanych oraz Dyplom Uznania Jury Stowarzyszenia Uniwersytetów Ludowych, a także nagroda w zestawie polskim na
X Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen (1964)


Brązowy Lajkonik dla najlepszego filmu animowanego na
IV Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1964)


Grand Prix za film krótkometrażowy w kategorii filmów dla młodzieży na
V Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Cannes (1965)


I Nagroda w kategorii filmów krótkometrażowych na
XVI Festiwalu Filmów Pracujących w Czechosłowacji (1965)


Złota Kaczka - nagroda czytelników tygodnika „Film” (1965)

  • Dyplom za najlepszy zagraniczny film roku na Międzynardowym Festiwalu Filmowym w Londynie (1964),
  • Dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cork (1964),
  • Dyplom Honorowy na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu (1964),
  • Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Turynie (1964),
  • Wyróżnienie na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Eksperymentalnych w Montevideo (1965),
  • Dyplom Uznania na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne (1966),
  • Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Santa Barbara (1966).

Kłopoty z ciepłem (1964)


Srebrny Lajkonik za najlepszy film dla dzieci na
V Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1965)


Złoty Światowid w kategorii filmów zawodowych 35 mm na
I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dydaktycznych w Łodzi (1970)

Ladies and Gentlemen (1964)


Srebrna Plakietka na
V Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w La Felguera (1966)

Koń (1967)


Grand Prix Złoty Lajkonik – ex aequo – na
VII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1967)


Medal Złotego Grona I stopnia w dziedzinie filmu na
IV Wystawie i Sympozjum Plastyki w Zielonej Górze (1969)


Złoty Krzyż Południa na
Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Adelaidzie i Auckland (1969)


I Nagroda w kategorii filmów animowanych na
Hawaii Film Festival w Honolulu (1972)

  • Złoty Pelikan na II Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Mamaia (1968),
  • Dyplom Honorowy na XXII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu (1968),
  • Dyplom – w zestawie – na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Eksperymentalnych w Cordobie (1968),
  • Nagroda Rady Artystycznej Studia Miniatur Filmowych za najlepszą animację X-lecia Studia (1968),
  • Wyróżnienie na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Melbourne (1970).

Wycieczka za miasto (1968)


Srebrne Koziołki na
I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1969)

Intelektualista (1969)

  • Nagroda Prix d’Honneur w kategorii filmów animowanych w VII Międzynarodowym Konkursie Technicznym Kina w Paryżu (1970),
  • Dyplom Honorowy na Viennale 1970 w Wiedniu (1970).

Wspaniały marsz (1970)


Brązowe Koziołki w kategorii filmów animowanych na
II Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1971)

Kaskader (1972)

  • Dyplom Honorowy na XII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1972).

Stary kowboj (1973)


Nagroda Specjalna dla Witolda Giersza za opracowanie plastyczne – ex aequo – i Nagroda jury dziecięcego na
II Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (1975)


Statuetka św. Finbarra – nagroda główna w kategorii filmów animowanych na
XX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cork (1975)

Pożar (1975)


Wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów „Człowiek i środowisko” w Jeleniej Górze, Karpaczu i Szklarskiej Porębie (1975)


Statuetka św. Finbarra – nagroda główna w kategorii filmów animowanych na
XXI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cork (1976)


Nagroda Specjalna Jury
Złoty Koziorożec na
V Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Teheranie (1976)
za nowatorską technikę i tworzywo animacji oraz wkład na rzecz ekologii


Nagroda Specjalna dla Witolda Giersza za opracowanie plastyczne oraz Nagroda Specjalna dla Jacka Ostaszewskiego za muzykę na
II Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (1977)


Nagroda Encyclopaedia Britannica Educational Corp. za najlepszy film edukacyjny roku 1978 (1978)

  • Dyplom Uznania jury młodzieżowego na XXII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen (1976),
  • Nagroda Wiceministra Kultury i Sztuki (1976).

Wielkie koty (1976)


Film za jego perfekcyjność wyróżniono i nagrodzono tak, by reprezentował Stany Zjednoczone Ameryki na zagranicznych międzynarodowych imprezach filmowych

  • Golden Eagle Cine (1976).

Proszę słonia (1978)


Brązowe Koziołki i Wyróżnienie jury dziecięcego na
IV Biennale Sztuki dla Dziecka na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1979)


Nagroda im. Zenona Wasilewskiego za najlepszy polski film animowany dla dzieci, zrealizowany w latach 1977-1979 (1979)


Nagroda za najlepszy film w kategorii od 15 do 100 minut na
I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warnie (1979)

  • Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla Witolda Giersza, Ludwika Jerzego Kerna, Marii Niedźwiedzkiej-Szybisz, Waldemara Kazaneckiego, Teresy Kowal i Jerzego Świerszczyńskiego za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży, a w szczególności za realizację filmu Proszę słonia (1979).

Gwiazda (1984)


Nagroda Specjalna Jury na
VI Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie (1991)

  • Złoty Żubr – Nagroda Publiczności w Hajnówce (1986).

 

Dżungla (1988)


Nagroda jury dziecięcego Marcinek za serial „Czarny Błysk” – razem z odc. 2-4 – na
 XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1990)


Brązowy Słonecznik na
XVI Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Rogożnie (1992)

  • Nagroda Specjalna dla Leszka Budzelewskiego, Witolda Giersza, Waldemara Szajkowskiego i Lecha Śmigaja za animację na I Biennale Filmu Animowanego „Fazy ‘89” w Bielsku-Białej (1989). 

Premiera (1988)

  • Nagroda jury dziecięcego Marcinek za serial „Czarny Błysk” – razem z odc. 1, 3, 4 – na
    XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1990).

Mściwy Jose (1988)

  • Nagroda jury dziecięcego Marcinek za serial „Czarny Błysk” – razem z odc. 1, 2, 4 – na
    XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1990).

Porwanie (1988)

  • Nagroda jury dziecięcego Marcinek za serial „Czarny Błysk” – razem z odc. 1, 2, 3 – na
    XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1990).

Metamorphosis (Metamorfozy, 1988, reż. Branko Ranitović, oprac. plast. i anim. Witold Giersz)

  • Srebrny Smok oraz Nagroda FIPRESCI na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1990).

Rondo alla Turca (1993)


Poznańskie Koziołki dla Witolda Giersza za animację oraz wyróżnienie jury dziecięcego Marcinek na
XIII Krajowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu (1993)

  • Dyplom za reżyserię na Międzynarodowym Biennale Filmów Animowanych „Bab ‘99” w Bratysławie (1999).

W grocie króla gór (1996)

  • Brązowy Słoń na I Festynie Filmów Dziecięcych i Młodzieżowych w Warszawie (1996),
  • Dyplom za reżyserię na Międzynarodowym Biennale Filmów Animowanych „Bab ‘99” w Bratysławie (1999).

Signum (2013)


Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na
31 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „ALE KINO!”, Poznań 2013


Grand Prix konkursu polskiego na
4 Semafor Film Festival, Łódź 2013


Srebrna Kreska na
OFAFA 19 – Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych, Kraków 2014

Signum  (2015)


Nagroda Specjalna Jury na
13 Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „TINDIRINDIS”, Wilno 2015


Wyróżnienie Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych na
55 Krakowskim Festiwalu Filmowym, Kraków 2015


Wyróżnienie Specjalne na
IV edycji festiwalu „O!PLA”, 2016


Nagroda za Najlepszą Technikę Animacji na
Międzynarodowym Festiwalu ANIMA MUNDI, Buenos Aires, 2016